Lawrence Central High SCHOOL

METROPOLITAN DISTRICT OF LAWRENCE TOWNSHIP

Athletic Office: (317) 964-7440  |  PHONE: (317) 964-7400
 

Wall of Fame

Baseball

Indiana All Star (senior year) North-South game
IHSBCA 1st Team All State

  • Steve Lowry, Outfield (South All Star) 2001
  • Tom Davidson, Outfield (IHSBCA) 2001
  • Rashard Graves, Outfield (IHSBCA) 2002, (South All Star) 2003
  • Kyle McLaughlin, Catcher (IHSBCA) 2004, (South All Star) 2004
  • Craig Hormann, 3rd base (Mental Attitude Award Winner) 2004
  • Alex Chittenden, SS (IHSBCA) 2010
  • 2004 Coach Dan Roman Champions
  • Matt Burleton, Pitcher (South All Star) 2015

Basketball

Indiana All Star (senior year) Indiana/Kentucky game
IBCA 1st Team Senior All State

  • Jeremy Hollowell (Indiana All Star Indiana/Kentucky game) 2012
  • Shannon Carlisle (Indiana All Star Indiana/Kentucky game) 2003

Cross Country

Individual State Champion
Individual State Runner-up
Top 25 finish
Indiana All Star

  • Matt Dorsey (18th place in 2011), (7th in 2012), All Star 2012
  • Cole Hester (11th in 2011)
  • Chandler Ball (22nd in 2012)

Football

Indiana All Star (senior year) North-South game
IFCA Top 50
Mr. Football

  • Damien Artis, DB (North-South game) 1997
  • Adam Reissner, OL (North-South game) 1997
  • Jamil Abdullah, RB (North-South game) 1998
  • Kenny Dinkins, RB (North-South game) 1999
  • James Perkins, DB (North-South game) 1999
  • Chase Lecklider, WR (North-South game) 2002
  • Brandon Golder, DB (North-South game) 2003
  • Eli Hannoy, TE (North-South game) 2004
  • Mike Mast, LB (IFCA Top 50) 2004
  • Sebastian Moore, WR (North-South game) 2005
  • Cole Willis (North-South game) 2005
  • Jordan Ridley (North-South game) 2009
  • Nik Trabue, OL (IFCA Top 50) 2008
  • Andrew Lee, DB (North-South game) 2010
  • Rob Denny (North-South game & IFCA Top 50) 2011
  • Dwayne Clemmons (North-South game) 2011
  • Tre Roberson (IFCA Top 50 & Mr. Football) 2010-2011
  • Marciellion Gardner (North-South game) 2011
  • Wes Rogers (IFCA Top 50) 2012
  • Kevin Brown (IFCA Top 50) 2012
  • Alex Rodriguez (North-South game & IFCA Top 50) 2013
  • Drake Christen (North-South game & IFCA Top 50) 2013
  • Tim Gardner (IFCA Top 50) 2013
  • Brandon Lee (IFCA Top 50) 2014
  • Kevin Willis (IFCA Top 50) 2014
  • Darrin Kirkland (IFCA Top 50) 2014
  • 2012 Coach Jayson West Champions

Golf

Individual State Champion
Individual State Runner-up
IHSGCA All State team

  • Danah Ford (IHSGCA All State) 1998

Gymnastics

Individual State Champion
Individual State Runner-up
ICGSA 1st Team All State
ICGSA 1st Team All State

  • Meghan Peacock Vault Champion 2001
  • Ashley Jacob, Bars 2003, Vault 2005, All-Around 2006, Floor 2006, 1st team All State 2003,2005,2006
  • Jessie Leko, Runner-up Bars 2007, Floor Champ 2008, Floor Champ 2010, ICGSA 1st Team All State 2007,2008,2010
  • 2007 Team Michelle Post Champions
  • Camille Hayes, Bars 2008, runner-up all around & beam 2008, ICGSA 1st Team All State 2007,2008
  • Alix Richey, Beam & All Around Runner ups 2009, iCGSA 1st team All State 2009
  • Rachel Hilgendorf, ICGSA 1st team All State 2006
  • Kelsey Kottkamp, ICGSA 1st Team All State 2006

Soccer

ISCA 1st Team All State

  • Jordan Rieger (ISCA 1st team All State) 2001, 2002
  • Austin Hall (ISCA 1st team All State) 2007
  • Joey Peglow (ISCA 1st team All State) 2007
  • Megan Ridley (ISCA 1st team All State) 2005

ICGSA 1st Team All State

  • Whitney Compton 2004
  • Carly Strobel 2007
  • Jennifer Dimitroff, 2006
  • Carly Strobel 2007
  • Tory Herrmann 2010, 2011

Softball

Indiana All Star (senior year) North-South game
ICGSA 1st Team All-State

  • N/A

Swimming

Individual State Champion
Individual State Runner-up
All State (top four at state meet)
IHSSCA 1st Team All State

  • N/A

Tennis

Individual State Champion
Individual State Runner-up
ICGSA 1st Team All State
IHSTeCA 1st Team All State

  • Dalton Albertin, Runner-up 2007
  • Chris Deter & Danny Donovan (Doubles Runner-up) 1999
  • Laura Trimble (Runner-up) 2002

Track & Field

Individual State Champion
Individual State Runner-up
Indiana All Star (senior year) – Michigan meet

BOYS

  • James Bullock (100m, 1998, runner-up), (200m, 1998, 1st)
  • 400m Relay (Jamil Abdullah, Ricky Bellamy, James Bullock, Arthur Coleman), 1st 1998
  • Andre Franklin 400m, 1998, Champ
  • 1600m Relay (No Names, Runner Up, 1998)
  • 1600m Relay (James Perkins, Andre Franklin, Kenny Dinkins, Dominique Wilson), 2nd 1999
  • Dominique Wilson, 400m, 1st 2001
  • 1600m Relay (Joe Randle, Brian Carraway, Keith Hampton, Dominique Wilson) 2nd 2001
  • Tyron Green, (800m, 1st 2002) (LJ, 2nd, 2002), 2002 Indiana All Star (800, 4×4, LJ)
  • 1600m Relay (Antwain Brown, Tyron Green, Brandon Freeman, Kenny Sellers) 2nd 2002
  • Brandon Golder (100m, 2nd, 2003), 2003 Indiana All Star (100m, 4×4, LJ)
  • Phil Madison (400m, 2nd, 2003)
  • Jamie Dearman 2004 Indiana All Star (110m Hurdles, HJ)
  • Will Glover (100m, 2nd, 2004), (100m, 1st, 2005), (200m, 2nd, 2005), 2005 Indiana All Star (100m & 4×1)
  • Tyler McCreary (1600m Run, 2nd, 2005), 2005 Indiana All Star (1600m)
  • Kharyri Abdullah 2005 Indiana All Star (Shot Put)
  • 400m Relay (Michael Cousin, Will Glover, Chris Gorvie, Xavier Weatherford) 2nd, 2005
  • Dwayne Brisco, Shot Put 1st 2005, 2005 Indiana All Star (Shot Put & Discus)
  • Kind Butler 2007 Indiana All Star (LJ)
  • DeJuan Mitchell 2008 Indiana All Star (100m Hurdles)
  • Zach Saunders, Pole Vault 2nd 2009, 2009 Indiana All Star (Pole Vault)
  • Ryan Pervine, Discus Throw 2nd 2009, 2009 Indiana All Star (Discus)
  • Geoff Davis, 2009 Indiana All Star (HJ)
  • Glenn Powell, 110m Hurdles 2nd 2010
  • Tyrennzie Burgess, (200m 2nd 2010), (200m 2nd 2011), 2011 Indiana All Star (200m, 4×200)
  • Connor Claflin, 2011 Indiana All Star (4×800)
  • DeQuinton Wallace 2011 Indiana All Star (400m)
  • 400m Relay (Tyrennzie Burgess, Marciellion Gardner, Anthony Shelman, Andrew Lee) 1st, 2010
  • 1600m Relay (Jeron Brown, Tyrennzie Burgess, Connor Claflin, Michael Steele) 2nd 2010
  • 400m Relay (Tyrennzie Burgess, Marciellion Gardner, Anthony Shelman, Deontre Gray) 1st 2011
  • 1600m Relay (Jeron Brown, Tyrennzie Burgess, Michael Steele, Connor Claflin) 2nd 2011
  • 3200m Relay (Adam Turner, Connor Claflin, Michael Steele, Matt Dorsey) 1st 2011 (State Record)
  • Jeron Brown, (400m 1st 2012), (LJ 1st 2012), 2012 Indiana All Star (400 & LJ)
  • DaQuan Brown, 300m Hurdles, 1st 2012
  • 400m Relay (DaQuan Brown, Darrell Chester, Marciellion Gardner, Deontre Gray) 2nd 2012
  • 1600m Relay (DaQuan Brown, Jeron Brown, Matt Dorsey, Nick Williams) 2nd 2012
  • Matt Dorsey, (800m 1st 2013), (1600m 2nd 2013), 2013 Mental Attitude Award, 2013 Indiana All Star (800m)
  • 400m Relay (DaQuan Brown, Marcus Jessup, Isaiah Townsend, Deontre Gray) 2nd 2013
  • Richard Freeman, 2013 Indiana All Star (HJ)
  • Deontre Gray, 2013 Indiana All Star (100m)
  • Cole Hester, 2013 Indiana All Star (1600m)
  • 1998, 2005 Coach Mike Holman Champs
  • 2012 Coach Tim Richey Champs

GIRLS

  • Tori Allen, (Pole Vault, 1st 2003), (Pole Vault, 2nd, 2004), 2005 Indiana All Star (PV)
  • Jeanne Roberts, (100m, 2nd 2004), (200m, 2nd, 2004), (100m 1st 2005), (200m 1st 2005)
  • 400m Relay (Jeanne Roberts, Meredith Hayes, Brittany Johnson, Adrienne McLean) 1st 2005
  • Meredith Hayes 2007 Indiana All Star (100m Hurdles & 4×1)
  • Margo Tucker, (Pole Vault, 1st, 2008, 2nd 2009, 2nd 2010), 2010 Indiana All Star (PV)
  • Sharise Logwood, 2009 Indiana All Star (LJ, 4×200)
  • Niesha Minor, 2009 Indiana All Star (4×200)
  • Camille Hayes (High Jump, 2nd 2009), (HJ, 2nd 2010)
  • Lauren Cowden (LJ, 1st, 2010), 2010 Indiana All Star (100m & LJ)
  • Montayla Holder (400m, 1st, 2011), (400m 1st, 2012), 2012 Indiana All Star (400
  • Jasmin McCray 2012 Indiana All Star (400m)
  • 1600m Relay (Jasmin McCray, Naiomi Dulaney, Brandi Thomas, Montayla Holder) 2nd 2012
  • Adriana Brown (Shot Put, 1st, 2013) (Discus, 1st, 2014)
  • Addison Hall, 2013 Indiana All Star (100m Hurdles, 300m Hurdles, HJ)
  • Naiomi Dulaney, 2013 Indiana All Star (4×100, 200m, 4×200)
  • Nakilah McClendon, 2013 Indiana All Star (400m, 4×400)
  • Kayla Smith (Pole Vault, 1st, 2014) (Pole Vault, 2nd, 2015)
  • 2010, 2014 Coach Tim Richey Champions

Volleyball

Indiana All Star (senior year)|
ICGSA 1st Team All State

  • N/A

Wrestling

Individual State Champion
Individual State Runner-up
Indiana All Star (senior year) Indiana-Illinois meet

  • Josh Holden (140) State Champion 1998-99
  • Danny Creasap (140) Runner up 2000-2001
  • Chaz Ervin (160) Runner up 2003-2004
  • Jerry Gordon (152) State Finalist 2003-2004

Any Sport – IHSAA Mental Attitude Award

 

Web Design and Development by BitWise Solutions