Lawrence Central High SCHOOL

METROPOLITAN DISTRICT OF LAWRENCE TOWNSHIP

Athletic Office: (317) 964-7440  |  PHONE: (317) 964-7400
 

Hall of Fame

Hall of Fame Inductees
 
 
1.  Jake Luther                             Class of 1942
-     Indiana All-Star Basketball Team                                     1942
 
 
2.  Robert “Pete” Negley              Class of 1943
-     Indiana Silver Anniversary All-Star Basketball Team      1968
 
 
3.  Norm Sloan                            Class of 1944
-     Indiana All-Star Basketball Team                                     1944
 
 
4.  Bruce Bubenzer                       Class of 1957
-     State Champion Low Hurdles                                          1957
 
 
5.  Gordon Teter                          Class of 1961
-     Indiana All-State Football Team                                      1960
 
 
6.  Jim Teter                                 Class of 1967
-     State Champion Pole Vault                                              1967
 
 
7.  Charles Johnson                     Class of 1968
-     3rd in State in 100yd Backstroke                                      1966
-     2nd in State in 200yd Medley Relay Team                       1967 & 1968
-     State Champion 100yd Backstroke                                  1967 & 1968
-     Honorable Mention All-American                                    1967
-     All-American                                                                    1968
-     US Olympic Trials Qualifier                                             1968
 
 
8.  Rick Martinez                         Class of 1972
-     All-County Football                                                          1972
-     All-State Football                                                             1972
-    Indiana Football All-Star                                                  1972
 
 
9.  Matt Phillips                           Class of 1975
-     Indiana All-State Football Team                                      1974
-    IHSAA State High Hurdle 4th                                                       1975
 
 
10. Nick Cox                                Class of 1975
-     Indiana All-State Football Team                                      1974
 
 
11. Steve Risley                           Class of 1977
-     Indiana All-Star Basketball Team                                     1977
 
 
12. Debbie Frank Thomas            Class of 1983
-    Indiana All-State Volleyball Team                                   1982
 
 
13. Brad Crouse                           Class of 1984
-     Indiana All-State Football Team                                      1983
-     Wrestling State Runner-up                                               1983
 
 
14. Carol Bartley King                          Class of 1986
-     Indiana Academic All-State Softball Team                      1986
 
 
15. Todd Leach                            Class of 1989
-    Indiana All-Star Football Team                                        1988
 
 
16. Ron Brown                            Class of 1990
-     IHSAA State Champion 100m Dash                               1990
-     IHSAA State Champion 200m Dash                               1989 & 1990
-     IHSAA State Champion 4 x 400m Relay                        1990
-     State 100m Dash 3rd                                                                            1989
-     State 100m Dash Qualifier                                               1988
-     State 200m Dash 4th                                                                            1988
 
17. Derrick Harris                        Class of 1991
-     Indiana All-Star Football Team                                        1991
 
 
18. Jody Scott                              Class of 1991
-     Indiana Academic All-State Softball Team                      1991
 
 
19. Rob Smith                              Class of 1993
-     State Qualifier High Jump                                                1991, 1992, 1993
-     Indiana Track All-Star                                                      1993
 
 
20. Keith Beatty                           Class of 1993
-     State 4 x 400m Relay 3rd                                                                   1993
-     Indiana Track All-Star                                                      1993
 
 
21. Nick Middleton                      Class of 1993
-     IHSAA State Champion 1600m
 
 
1992 & 1993
-     National Champion 1600m 1993
-     Nation’s Fastest Miler 4:07.47 1993
-     IHSAA State Champion 3200m 1993
-     IHSAA State Champion Cross Country 1992
-     State Qualifier 800m 1992
-     All-State Cross Country 1991
-     State 1600m 3rd 1991
-     State Qualifier 3200m 8th 1991
 
22. Wil Pollard                             Class of 1994
-     IHSAA State Champion 4 x 400m Relay
 
 
1994
-     State 200m Dash 3rd 1994
-     State 4 x 100m Relay 3rd 1994
-     State 4 X 400m Relay 3rd 1993
-     State Qualifier 400m Dash 1993
-     State 4 x 400m Relay 5th 1992
 
23. Win Pollard                            Class of 1994
-     State Champion 4 x 400m Relay
 
 
1994
-     State 400m Dash 4th 1994
-     State 200m Dash 5th 1994
-     State 4 x 400m Relay 3rd 1993
-    State 4 x 400m Relay 5th 1992
 
 
24. Ryan Menard                         Class of 1994
-     Academic All-State Soccer                                               1993
 
 
25. Mike Kubek                           Class of 1994
-     Academic All-State Soccer                                               1992 & 1993
 
 
26. Dayna Zmikly                        Class of 1994
-     IHSAA All-State Cross Country                                      1991
27. Tangie Sneed                          Class of 1994
-     State 4 x 100m Relay 3rd                                                                   1994
-     State Finalist 4 x 100m Relay                                           1993
 
 
28. Scott Austin                           Class of 1994
-     Academic All-State Track and Field                                1994
-     Academic All-State Football                                            1993
 
 
29. Branden Cantrell                    Class of 1994
-     IHSAA State 4 x 100m Relay 3rd                                                1994
-     AP All-State Football                                                       1993
-     Indiana Football All-Star                                                  1993
 
 
30. Jamie Cunningham                 Class of 1994
-     All-State Soccer                                                                1993
 
 
31. Will Binder                             Class of 1994
-     Academic All-State Soccer                                               1993
 
 
32. Derrick Ransom                     Class of 1994
-     Indiana Academic All-State Football Team                     1993
 
 
33. Darrell Murff                          Class of 1994
-     IHSAA State Champion 4 x 400m Relay                        1994
-     State 4 x 400m Relay 3rd                                                                   1993
-
34. Brendan McGeever                Class of 1994
-     Academic All-State Soccer                                               1993
 
 
35. Jim Vance                              Class of 1994
-     IHSAA All-State Cross Country                                      1993
-     State Qualifier Track 1600m                                             1994
-     State Qualifier Track 3200m                                             1994
 
 
36. Kathi Kornas                         Class of 1994
-     State Finalist 3200m                                                         1994
-     Indiana Cross Country All-Star                                        1993
 
 
37. Courtney Harris                     Class of 1994
-     State Champion 4 x 400m Relay                                      1994
-     State 4 x 100m Relay 3rd                                                                   1994
 
 
38. Sarah Durkott                        Class of 1995
-     All-State 200 Free Relay                                                  1994
 
 
39. Jeff Binder                              Class of 1995
-     3rd Team All-State Soccer                                                 1994
-     All-State Soccer                                                                1993
 
 
40. Andre Riley                            Class of 1995  
-     State Qualifier 7th Place 119lbs. 1995
-     Regional Champion 119lbs. 1995
-     Sectional Champion 119lbs. 1995
-     Sectional Champion 112lbs. 1994
 
41. Will Hill                                 Class of 1995
-     State Champion 171lbs.                                                    1995
-     Regional Champion 171lbs.                                              1994 & 1995
-     Sectional Champion 171lbs.                                             1994 & 1995
-     Marion County Champion 171lbs.                                    1993 & 1994
-    CSAC Champion 171lbs.                                                 1994 & 1995
 
 
42. Val Hurlbut                            Class of 1995
-     All-State 200 Free Relay                                                  1992 & 1994
-     Academic All-State Swimming                                        1994
-     All-American 200 Free Relay                                           1992
 
 
43. Kara Vanderford                    Class of 1995
-     All-State 200 Free Relay                                                  1992 & 1994
-     All-American 200 Free Relay                                           1992
 
 
44. Nate Huston                           Class of 1995
-     Academic All-State                                                          1995
 
 
45. Gretchen Watson                   Class of 1995
-     Academic All-State                                                          1995
 
 
46. Vernon Cannon                      Class of 1995
-     State Runner-up 152lbs.                                                   1995
-     State Qualifier 4th Place 152lbs.                                       1994
-     State Qualifier 6th Place 152lbs.                                       1993
-     Semi-State Champion 152lbs.                                           1994 & 1995
-     Regional Champion 152lbs.                                              1994 & 1995
-     Sectional Champion 152lbs.                                             1993, 1994, 1995
-     Sectional Champion 144lbs.                                             1992
-     Marion County Champion 152lbs.                                    1994
 
 
47. Kim Shuman                          Class of 1995
-     Academic All-State                                                          1995
 
 
48. Erin Thorne                            Class of 1995
-     Academic All-State                                                          1995
 
 
49. Amanda Leland                      Class of 1995
-     Academic All-State                                                          1995
 
 
50. Katie Thornton                      Class of 1995
-    Academic All-State                                                          1995
 
 
51. Leah Sanders                          Class of 1996
-     State Championship Team                                                1996
-     State 4 x 400m Relay 3rd                                                                   1996
-     Regional Champion 4 x 400m Relay                                1996
 
-     Sectional 4 x 400m Relay 3rd                                                          1996
-     Marion County Champion 4 x 400m Relay                      1996
-     CSAC Championship Team                                              1996
-     CSAC Champion 4 x 400m Relay                                    1996
 
 
52. Sarah Warren                         Class of 1996
-     Academic All-State Cheerleading                                    1996
 
 
53. Finda Fallah                           Class of 1996
-     State Championship Team
 
 
1996
-     State Long Jump 4th 1996
-     CSAC Championship Team 1996
-     State Long Jump 3rd 1995
-     State 4 x 100m Relay 3rd 1994
-     State 4 x 100m Relay Qualifier 1993
-     All-State JV Cheerleading Runner-up 1993
 
54. Mike Dixon                            Class of 1996
-     Academic All-State Wrestling                                          1996
-     State Qualifier 7th Place 189lbs.                                       1996
 
 
55. Tarina Owens                         Class of 1996
-     State Championship Team
 
 
1996
-     State Qualifier Shot Put & Discus 1996
-     CSAC Championship Team 1996
-     Marion County Champion Shot Put 1995
-     State Qualifier Shot Put & Discus 1995
 
56. Rochelle Stansberry               Class of 1996
-     State Championship Team                                                1996
-     State High Jump Finalist                                                   1996
-     State 4 x 400m Relay Finalist                                           1995 & 1996
-     School Record 4 x 400m Relay                                        1996
-    Midwest Meet of Champions High Jump                         1996
 
 
57. Scott Hart                              Class of 1996
-     All-State Singles Tennis                                                    1996
 
58. Dana Snider                           Class of 1996
-     All-State Cheerleading 1st Team                                       1996
 
 
59. Mike Zabst                             Class of 1996
-     All-State Doubles Tennis                                                  1996
 
 
60. Amber Morrow                      Class of 1996
-     Academic All-State Tennis                                               1996
 
 
61. Kyle Gillam                            Class of 1996
-     Academic All-State Wrestling                                          1996
-    State Qualifier 152lbs.                                                      1996
 
 
62. Arlaina Davis                         Class of 1997
-     State Champion 100m Dash
 
 
1997
-     State Champion 200m Dash 1997
-     State Champion 400m Dash 1995, 1996, 1997
-     Midwest Meet of Champions 1997
-     State Championship Team 1996
 
63. Kenon Jackson                       Class of 1997
-     All-State Soccer                                                                1994 & 1995
-     Indiana State Team                                                           1992-1996
-     Midwest Regional Team                                                   1992-1997
-     National Team                                                                   1993-1997
-     NSCAA All-American                                                     1993
 
 
64. Nick Hull                                Class of 1997
-     State Runner-up 119lbs.                                                   1997
-     State Champion 112lbs.                                                    1996
-     State Place Winner 106lbs. 7th                                                        1995
 
 
65. Ellen Roberts                         Class of 1997
-     Indiana Coaches of Girls Sports Association
Academic All-State Golf                                                  1996
 
 
66. Adam Reissner                       Class of 1997
-     Indiana North/South All-Star                                           1997

-     IFCA Top 33                                                                    1997
 
 
67. Zack Jones                             Class of 1997
-     State Finals 103lbs. 7th                                                                       1996
 
 
68. Steve Borsh Swimming          No Info
 
 
69. Nolise Wright Track and Field No Info


 
Web Design and Development by BitWise Solutions